Kako izbrati šivalni stroj | Liupka | Zaljubljeni v šivanje

Kako izbrati šivalni stroj

Filter

šivanje na šivalnem stroju

Včasih se je med pestro ponudbo šivalnih strojev težko odločiti za pravega. Nakup šivalnega stroja je razburljiva naložba. Lahko ni najbolj poceni, vendar obljublja ure zabave, ustvarjalnosti in kdo ve, morda celo novo kariero.

Morda ste pred kratkim začeli šivati na izposojenem stroju in želite kupiti svoj prvi šivalni stroj. Morda želite nadgraditi svoj trenutni stroj na nekaj, kar vam bo pomagalo razširiti vaše funkcije šivanja. Za vse vas smo pripravili napotke pri nakupu šivalnega stroja.

Za začetnike je pomembno, da razmislite o tem kaj bi si od stroja želeli danes, vendar tudi o tem kaj od svojega stroja pričakujete kasneje, ko bo vaše šiviljsko znanje bogatejše. Različne blagovne znamke, cenovni razponi, število vbodov in značilnosti stroja lahko začetnika pošteno zmedejo.

Z dobrim strojem boste uživali v procesu učenja in se naučili šivati brez težav. Z izbiro slabega stroja lahko šivanje postane nočna mora. Mnoge začetnike je od šivanja odvrnil poizkus šivanja na preveč zapletenem ali slabem šivalnem stroju in to je res škoda.

Nasveti za nakup šivalnega stroja

Proračun


Cene šivalnih strojev so zelo različne. Če imate omejen proračun, potem morda nakup visoko standardnega stroja ne pride takoj v poštev. Na splošno obstajajo tri cenovne kategorije:
Enostavni modeli šivalnih strojev, ki so običajno mehanski. Takšen stroj ponuja manjši izbor vbodov in funkcij. Tudi med temi modeli lahko najdete sebi primernega. Predvsem morate biti pozorni na to, da je notranjost stroja narejena iz kovinskih delov in ne plastičnih. Stroj narejen iz plastičnih delov boste prepoznali tako, da je zelo lahek. V primeru, da se takemu stroju zlomi kakšen del, ga ni več mogoče nadomestiti ali popraviti.

Začetnik ali izkušena oseba z bogatim šiviljskim znanjem se mora pri nakupu stroja vedno vprašati za kakšen namen kupuje stroj in kako pogosto ga želi uporabljati. Enostavni modeli strojev so primerni za občasno nezahtevno šivanje, kot na primer občasno krajšanje ali krpanje oblačil, robljenje in podobno. Vsaj takšen model šivalnega stroja bi moralo imeti vsako gospodinjstvo.

Srednji cenovni razred šivalnih strojev ima precej velik razpon med modeli. Običajno nas oznake modelov šivalnega stroja vodijo k lažjemu razumevanju kateri model ponuja več od drugega. Višja kot je številka modela stroja, več vbodov, funkcij in pribora ponuja. V tej skupini se nahajajo modeli, ki bodo zadovoljili tako potrebe začetnika kot tudi izkušene šivilje.

Ne obstajajo stroji za začetnike in stroji za nadaljevalce. Stroj kupujemo glede na to, koliko se s šivanjem želimo ukvarjati. Začetnika bo zadovoljil osnovni izbor vbodov, ker se na začetku običajno učimo šivanja na enostavnejših projektih, nekoga, ki pa ima že za seboj določeno kilometrino v šivanju, pa bo pri nakupu zanimal večji izbor vbodov, pribora kot tudi vgrajeni pripomočki in funkcije, ki proces šivanja pospešijo in precej olajšajo.

Višji cenovni razred šivalnih strojev je primeren za vse, ki imajo šiviljsko predznanje ali za začetnika, ki se je odločil, da se bo šivanju zares posvetil. Ti modeli ponujajo izjemno kakovost in osupljivo število funkcij na visoki ravni. Nešteto funkcij prihrani čas in pomaga pri zahtevnih šiviljskih projektih. Že na pogled so večji in ponujajo večjo delovno površino. To so že računalniški modeli, njihova uporaba je enostavna, celovita in vsestranska.

šivalni stroj

Običajno se začetniška šiviljska pot začne s preizkusom šivanja na izposojenem šivalnem stroju. Če se nad šivanjem navdušimo, nas to vodi k nakupu lastnega stroja. Šivalni stroji imajo s pravilno uporabo in rednim vzdrževanjem dolgo življenjsko dobo. Vse preveč pogosto se zgodi, da se odločimo za model, ki nam kmalu ponuja premalo.

Šiviljske veščine lahko osvojimo precej hitro in kmalu pridemo do potrebe po modelu stroja, ki ponuja več od tistega, ki smo si ga na začetku izbrali. Zato našim strankam vedno svetujemo, da se pred nakupom o šivalnih strojih dobro pozanimajo in jih po možnosti preizkusijo. V Liupki ponujamo brezplačne delavnice in posvete, kjer lahko šivate na različnih modelih šivalnih strojev, kot tudi šiviljske tečaje na katerih boste v nekaj urah in po nekaj obiskih lahko dobili dve pomembni informaciji pred nakupom primernega stroja zase: koliko vas je šivanje zares pritegnilo in kakšen model šivalnega stroja je primeren za vas. Vsem, ki se v šivanje zaljubijo, je kmalu skupna želja po nakupu šivalnega stroja modelov iz višjega cenovnega razreda, ker je šivanje s takim strojem res bistveno drugače kot šivanje z enostavnejšim modelom.

Vbodi


programi šivov na šivalnem stroju

Ko je proračun za nakup določen, vas bo zanimalo kakšne funkcije ponujajo določeni modeli in predvsem število vbodov, ki jih stroj ponuja. Za osnovno šivanje res ne potrebujemo veliko število različnih vbodov. Večino šiviljskih opravil lahko naredimo z uporabo ravnega in cik-cak vboda. Vsekakor pa kmalu ugotovimo, da potrebujemo še celo paleto drugih vbodov, ki so pomembni za bodisi samo šiviljsko opravilo ali dekoracijo izdelka. Razpon med številom vbodov na določenem modelu je lahko od osnovnih 10 do več kot 350 vbodov.

Vbodi so različnih oblik, stilov, širine in dolžine. Delimo jih na uporabniške in dekorativne vbode. Uporabniški so tisti s katerimi izdelek sešijemo, dekorativni pa tisti s katerimi izdelek okrasimo. Poleg osnovnega ravnega šiva in različnih cik-cak vbodov si bomo želeli imeti tudi aplikacijske vbode, overlock vbode, elastične vbode, vbod za skriti šiv in seveda avtomatične gumbnice. Enostavnejši modeli šivalnih strojev ponujajo samo možnost izdelave več stopenjske gumbnice, ki je zahtevnejša za izvedbo kot avtomatična gumbnica. Slednja ima tudi bistveno lepši izgled in jo praktično stroj izdela popolnoma sam.

Obvezno nam mora stroj ponujati tudi možnost nastavitve širine in dolžine šiva. Razen res enostavnih modelov nam to omogočajo skoraj vsi stroji. Vedno pa je dobro imeti tudi nek izbor dekorativnih vbodov, ki nadgradijo izgled izdelka, nekateri modeli ponujajo razne oblike vezenja kot so vbodi srčkov, rožic in abecede.

Pribor


dodatni pribor za šivalni stroj

Med pribor sodijo različne tačke in pripomočki za šivanje. Vsi stroji imajo določen pribor in vsaj osnovni nabor tačk. Višji modeli ponujajo več izbire in s tem tudi razširijo funkcionalnost šivanja ter nam olajšajo delo. Vsak model šivalnega stroja lahko po nakupu nadgradite tudi z nakupom dodatnih tačk, ki so naprodaj tudi ločeno. Žal, pa je število dodatnega pribora omejeno na model stroja, ki ga imamo in je pomembno, da je naš šivalni stroj že v osnovi zadovoljiv, da mu na tak način razširimo funkcionalnost.

Potrebe po različnih tačkah se razlikujejo po tem kakšne izdelke šivamo. Nekdo, ki si želi šivati predvsem oblačila, si želi imeti različne tačke za zadrge, za zviti rob, skriti šiv in podobno. Nekdo, ki se ukvarja s šivanjem patchwork izdelkov bo potreboval 1/4' tačko za patchwork, tačko z zgornjim transporterjem ali tačko za prostoročno vezenje. Pozorni bodite tudi na oznake. Črka Q, ki jo najdemo na šivalnem stroju poleg modela pomeni, da ta model šivalnega stroja vsebuje v osnovnem priboru že vse tačke, ki bi si jih želel quilter – oseba, ki se ukvarja z izdelavo patchwork izdelkov.

Nekateri modeli strojev ponujajo tudi več vbodnih plošč. Poleg standardne vbodne plošče, ki je na vsakem šivalnem stroju so lahko priložene vbodne plošče za fini ravni vbod, kar v praksi pomeni, da je odprtina na vbodni plošči, kjer vbada igla v blago manjša in s tem lepši ravni vbod. Med dodatke sodijo tudi vodila za vzporedno šivanje, različni nastavki za recimo krožno šivanje ali možnost strojnega šivanja gumbov. V priboru se nahajajo tudi tuljavice, nožek za paranje, dodatni nosilci sukanca za šivanje z dvojno iglo kot tudi pribor za vzdrževanje stroja.

Posebni dodatki


Med posebne dodatke sodijo funkcije stroja, ki modelu že pripadajo in se jih ne da nadgraditi z dodatnim nakupom. Na te dodatke moramo biti pri nakupu še posebej pozorni.

Nekaj najpomembnejših:

Vdevalec sukanca
Nižji modeli šivalnih strojev nimajo vdevalca sukanca, srednji rang strojev ima pripomoček ali polavtomatski vdevalec, višji modeli pa ponujajo samodejni vdevalec sukanca. Ta dodatek je zelo priročen, saj sukanec v iglo vdanemo v nekaj sekundah in to brez težav. Ročno vdevanje zahteva veliko več časa kot tudi potrpljenja.

avtomatski vdevalec sukanca

Nastavitev hitrosti šivanja
Nekateri stroji imajo vgrajen drsnik s katerim lahko nastavimo hitrost šivanja. Omogoča nam, da prilagodimo, kako hitro ali počasi šivamo. Idealen za je za šivanje težkih tkanin, pri obšivanju aplikacij in podobno. Nepogrešljiv je pri začetnikih in otrocih, ker lahko šivamo tudi zelo počasi in imamo s tem večji nadzor nad samim procesom izdelave. S pridobivanjem izkušenj lahko hitrost postopoma prilagajamo do najvišje hitrosti šivanja, ki jo običajno uravnavamo s pritiskom na pedalo.

nastavljiva hitrost šivanja

Pozicija igle gor/dol
Ta funkcija omogoča, da ukažemo stroju, da zaustavi iglo v poziciji gor ali dol, odvisno od potrebe. Večinoma potrebujemo ukaz za ustavitev igle v blagu, če želimo spremeniti smer šivanja. Če stroj ima tak dodatek, ne potrebujemo ročno obračati pogonskega kolesa.
 
Nastavitev položaja igle
Zelo enostavni modeli te možnosti nimajo, večinoma pa jo imajo skoraj vsi šivalni stroji. Omogoča nam premikanje igle bodisi levo ali desno. Pogosto iglo premaknemo pri šivanju zadrg, prešivanju in podobno.

Zatrjevanje šivov
Stroji ponujajo različne oblike zatrjevanja šivov kot tudi možnost avtomatskega zatrjevanja z izbiro vboda, ki je že v programu šivalnega stroja. Nekateri modeli so opremljeni z zatrditvenim vbodom, ki ga uporabimo tam, kjer se zatrditveni vbod ne sme videti.


 
funkcije šivalnega stroja
 
Osvetlitev
Osvetlitev se je skozi leta na večini strojev bistveno izboljšala. Pri šivanju je svetloba zelo pomembna, posebej ob večerih in pri šivanju s temnejšimi materiali. Nekateri stroji imajo več luči na različnih območjih, priporočamo LED svetlobo, ki ne utruja oči. Višji modeli pa poleg dobre osvetlitve celotne delovne površine ponujajo še dodatno izvlečno LED luč.


osvetlitev šivalnega stroja

Nastavitev pritiska tačke
S tem regulatorjem bomo prilagodili nastavitev pritiska tačke na blago med samim šivanjem. Nekateri modeli nam tega ne omogočajo. Pritisk na blago spreminjamo glede na material, ki ga uporabljamo za izdelavo izdelka. Če šivamo elastično blago, lahko znižamo pritisk tačke in s tem preprečimo raztegovanje blaga ali ga pri zelo tankih materialih povečamo, da je transport blaga boljši in s tem nastanejo lepši šivi.

nastavitev pritiska tačke

Avtomatski odrez sukanca
S pritiskom na gumb z oznako škarij nam stroj po zaključeni fazi šivanja sam odreže niti. Velikokrat ta funkcija zelo navduši uporabnika. Seveda s tem tudi prihranimo veliko časa, ker škarij v procesu šivanja enostavno ne potrebujemo več.

gumb za avtomatski odrez niti

Rokavnik
Rokavnik je snemljiv del delovne površine stroja, ki nam ponavadi služi tudi kot dodaten prostor za shranjevanje pribora. Odstranimo ga po potrebi, ko želimo šivati ozke dele na izdelku, na primer rokave ali hlačnice. Med višjimi modeli šivalnih strojev je tudi nekaj takih, ki nimajo snemljivega rokavnika. Nekateri ljudje tega pri šivanju enostavno ne uporabljajo, kar ne pomeni, da ne moremo na tak stroj zašiti rokava in podobno. Z odstranitvijo rokavnika se samo lažje približamo točki šivanja na zelo ozkih delih izdelkov.

rokavnik

Ročica kolenske dvigalke
Na voljo je le na nekaterih višjih modelih šivalnih strojev. Ročica nam omogoča, da privzdigujemo tačko s kolenom. Idealna je za šivanje okroglin in ostrih vogalov, ker naše roke ne zapustijo delovnega območja.

kolenski dvig tačke

Med ostale dodatke, ki so nam v pomoč in v večje udobje med šivanje sodijo še:

  • Velikost delovne površine. Večja kot je delovna površina, lažje šivamo predvsem večje izdelke kot so pregrinjala, plašči, bunde,…Nekatere delovne površine lahko še dodatno povečamo z mizico.
  • Horinzontalni zajemalec čolnička nam omogoča dober pregled nad količino navitega sukanca na tuljavici in njegovo enostavno namestitev.
  • Enostavno napeljevanje zgornjega sukanca in enostavno navijanje tuljavice.
  • Avtomatsko uravnavanje napetosti sukanca.
  • Start/stop tipka, ki nam omogoča šivanje brez stopalke.


horizontalni zajemalec - čolniček

zgornji sukanec

Višji modeli šivalnih strojev imajo že vgrajen zgornji transport blaga, ki omogoča konstanten stik z blagom in je prešivanje debelejših izdelkov zelo enostavno. Vsi quilterji in ostali, ki šivajo izdelke težkih materialov bodo zagotovo zelo cenili to udobje.

zgornji transport

Pri nakupu stroja je še vedno precej preveč debate o tem ali je elektronski/računalniški šivalni stroj hitreje kvarljiv. Vsi visokokakovostni stroji so in bodo računalniško opremljeni, ker je uporaba takšnih strojev enostavnejša, ponujajo več funkcij in poenostavljajo izbor vbodov kot tudi programiranje zaporedja vbodov in podobno. Šivi izdelani na sodobne stroje so lepši in šivanje poteka tekoče. S pravilno uporabo, rednim servisom in nego lahko sami poskrbimo za dolgo življenjsko dobo našega stroja in s tem njegovo brezhibno delovanje.

Stroj je pametno kupiti v specializiranih prodajalnah šivalnih strojev, kjer vam bomo znali pravilno svetovati, da boste z nakupom zadovoljni. Ob nakupu Elna šivalnega stroja vam nudimo 5 let garancije. Elna je najbolj prodajana znamka šivalnih strojev v Sloveniji in ena najkvalitetnejših znamk šivalnih strojev na svetu. Ob morebitnem nerazumevanju navodil za uporabo šivalnega stroja, lahko stranka kadarkoli pokliče ali obišče naše prodajalne, kjer ji  razložimo ali pokažemo, kako rešiti težavo.

elna

V Liupki smo poskrbeli za 9 servisnih mest po vsej Sloveniji z zagotovljenimi rezervnimi deli. Ob nakupu prejmete tudi kupon za 50% popust pri vpisu na tečaj šivanja. Priložena so kakovostna navodila, ki smo jih dodatno podkrepili z blog prispevki in video prikazi o uporabi stroja. V ponudbi pa imamo tudi dodatni pribor.

liupka

Zakaj vam odsvetujemo nakup rabljenega ali nizkocenovnega stroja

Pri nakupu rabljenega stroja je vedno dvom o tem ali je prejšnji lastnik s strojem ravnal pravilno in zanj skrbel odgovorno. Od stroja pričakujemo, da bo deloval brezhibno in s tem tvoril lepe vbode.

Cenejši stroji imajo v večini plastične notranje dele, ki jih ni mogoče zamenjati. Razmisliti morate tudi o servisni podpori in rezervnih delih kot tudi o možnosti nakupa dodatne opreme, ko boste kasneje želeli nadgraditi vaš stroj z nakupom dodatnih tačk in drugih pripomočkov ali zamenjati obrabljeni del. Tega pogosto pri najcenejših strojih na trgu ne boste deležni, zato velja razmisliti, če se nam tak nakup kljub nizki ceni na koncu izplača, saj lahko stroj ob nastopu težav ali okvar hitro postane draga ali celo izgubljena investicija.

Stroje iz naše ponudbe najdete na povezavi: šivalni stroji