Liupka, 14.05.2025
Igle za šivaće mašine su ključni deo šivenja, jer direktno utiču na kvalitet šavova, izdržljivost tkanine i neometan rad mašine. Nepravilan izbor igle može dovesti do kidanja konca, preskakanja bodova ili čak oštećenja tkanine. U ovom članku ćemo detaljno objasniti vrste igala, njihove oznake, debljine i pravilan odabir prema materijalu.Delovi igle za šivaću mašinu
Svaka igla za šivaću mašinu sastoji se iz nekoliko delova:
- Vrh – deo koji buši tkaninu, može biti oštar, zaobljen ili posebnog oblika.
- Uho igle – otvor kroz koji prolazi konac.
- Telo igle – glavno telo igle, koje može biti u različitim debljinama.
- Sistem igle – određuje tip igle koji odgovara određenim modelima mašina za šivenje.
- Ploščati deo – omogućava pravilno postavljanje igle na mašinu.

Igle za šivaće mašine označene su brojevima koji pokazuju njihovu debljinu i slovnim oznakama koje određuju njihovu vrstu i namenu.
Obeležavanje debljine igala
Koriste se dva sistema za obeležavanje debljine igala:
- Evropski sistem: brojevima od 60 do 120 (npr. 70/10, 80/12).
- Američki sistem: brojevima od 8 do 19 (npr. 10, 12, 14, 16).

Veći broj se koristi za deblje igle, što je važno prilikom izbora odgovarajuće igle za materijal.
Debljina igle za šivaću mašinu |
Upotreba |
60/8 | Veoma lagane tkanine, svila, organza |
70/10 | Tanke tkanine, pamuk, viskoza |
80/12 | Tkanine srednje težine, poliester, lan |
90/14 | Teže tkanine, džins, keper |
100/16 | Veoma debele tkanine, veštake kože, tkanine za jakne |
110/18 | Deblja koža, mebl štofovi |
120/19 | Veoma debele tkanine, industrijsko šivenje |
Vrste igala i njihova upotreba
Univerzalne igle za šivaće mašine
Univerzalne igle za šivaću mašinu se najčešće koriste i pogodne su za večinu pamučnih, lanenih, viskoznih i poliesterskih tkanina. Imaju blago zaobljen vrh, što omogućava ravnomerno probijanje tkanine.
Igle za džins
Igle za džins (Jeans/Denim) su namenjene za šivenje gusto tkanih tkanina kao što su džins, platna i keper. Imaju ojačan vrh koji sprečava lomljenje igle i omogućava lakše probijanje kroz deblje materijale.
Igle za elastične materijale
Igle za elastične materijale (Stretch) imaju srednje zaobljen vrh koji sprečava oštećenje elastičnih vlakana. Pogodne su za šivenje pletenina kao što su materijali od likre, žerseji i drugi elastični materijali
Igle za jersey
Igle za žersej (Ballpoint) imaju zaobljen vrh koji olakšava prolazak igle kroz pletenine bez oštećenja niti. Idealne su za šivenje majica, donjeg veša i trikotažu.
Igle za kožu
Igle za kožu (Leather) imaju poseban vrh za sečenje koji olakšava bušenje prirodne kože i deblje veštačke kože. Nisu pogodne za tkanine i pletenine jer ih mogu oštetiti.
Quilting igle
Quilting igle su napravljene za prošivanje više slojeva tkanina i međupostave. Imaju specijalno dizajniran vrh koji smanjuje trenje i sprečava oštećenje materijala.
Dvoigle i troigle
Dvoigle (Twin needle) i troigle (Triple needle) za šivaće mašine omogućavaju šivenje paralelnih šavova. Najčešće se koriste za ukrasne šavove i porube na elastičnim materijalima.
Kako odabrati pravu iglu za šivaću mašinu?
Stvari koje treba uzeti u obzir prilikom izbora igle za šivaću mašinu:
- Vrsta tkanine – za tanje tkanine koriste se tanje igle, a za deblje tkanine deblje igle.
- Tip igle – igle za žersej se koriste na rastezljivim materijalima, a igle za džins na debljimmaterijalima
- Debljina konca – uz deblji konac se koriste igle sa većom ušicom.
- Tip mašine za šivenje – proverite koji tip igle odgovara vašem modelu mašine (igle za kućne mašine za šivenje ili igle za industrijske mašine za šivenje).
Saveti za korišćenje i održavanje igala
Pravilna upotreba i održavanje igala važni su za kvalitetno šivenje i dug radni vek mašine. Pravilnim odabirom i redovnim održavanjem mogu se sprečiti mnogi problemi kao što su kidanje konca, preskakanje bodova i oštećenje materijala.
Igle za šivaće mašine se troše tokom upotrebe i vrh postaje zaobljeniji, što dovodi do slabijeg probijanja kroz tkaninu. Istrošena igla može dovesti do neravnomernih bodova, zaglavljivanja konca ili čak oštećenja materijala. Preporučuje se da se igla zameni nakon oko 8 do 10 sati šivenja ili ranije ukoliko se pojave znaci habanja.
Vrsta materijala i konca utiču na trošenje igle. Šivenje debljih materjiala kao što su teksas i koža dovodi do bržeg habanja igle, nego šivenje laganih materijala. Korišćenje igle koja je premala ili prevelika za određenu vrstu konca može dovesti do stvaranja čvorova, neravnomernih bodova ili čak pucanja konca.
Pravilno skladištenje igala je takođe važno. Igle za šivaće mašine je najbolje čuvati u originalnom pakovanju gde su njihove specifikacije jasno označene. Na ovaj način sprečavamo zamenu igala i obezbeđujemo da uvek imamo pravu iglu za određenu vrstu materijala.
Kada postavljate iglu na mašinu za šivenje morate paziti da je pravilno postavljena - ravan deo igle mora biti okrenut u pravcu koji je odredio proizvođač mašine. Nepravilno postavljena igla može dovesti do neravnomernih šavova ili čak oštetiti mehanizam za šivenje.
Takođe je važno redovno proveravati zategnutost konca, jer nepravilna zategnutost može prouzrokovati dodatno opterećenje igle, a samim tim i njeno brže habanje. Pravilno podešena zategnutost konca daje ujednačen i estetski savršen šav.
Zaključak
Pravilan izbor igle za šivaće mašine je važan za uspešno i kvalitetno šivenje. Dobićete najbolje rezultate ako uzmete u obzir vrstu materijala, debljinu igle i oznake igle. Redovna promena i briga o vašim iglama produžiće vek vaše mašine za šivenje i poboljšati projekte koje šijete.